Minapi hír, hogy Olaszországban betiltották a cirkuszokban az állatos számokat, produkciókat. Így az olaszok több olyan országhoz csatlakoztak, ahol már szintén tilos cirkuszi műsorban állatokat használni. Ennek apropójaként fontosnak tartom a kérdésben álláspontomat kifejteni, illetve a félreértéseket, tudatlanságot a témával kapcsolatban, mind a minÅ‘ségi cirkuszi produkciókkal, mind a kutyás trükkökkel kapcsolatban eloszlatni.
Magyarországon - ahogy külföldön is - rengeteg állatvédÅ‘ szervezet működik, amely nagyon sok esetben kiválóan kontrollálja a nem megfelelÅ‘ állattartókat, ellenÅ‘rzi és figyeli, valamint küzd az állatjólét minél szélesebb körben történÅ‘ megvalósulásáért és ismereteket terjeszt a helyes, modernkori állattatással kapcsolatosan is.
Ezen a területen is, mint mindenhol vannak azonban túlkapások, nem hozzáértÅ‘ vélemények, a média által felnagyított és eltorzított egyedi esetek, általánosítások, amely az emberek, állatbarátok körében jelentÅ‘s félreértésekhez és inkorrekt befolyásoláshoz vezethetnek.
Örömmel tapasztaltam, hogy a Magyarországon is megjelenÅ‘ túlreagálásokat az állatvédÅ‘ szervezetek élére állva Szilágyi István (Fehérkereszt ÁllatvédÅ‘ Alapítvány) illetve Hanga Zoltán (Az Állatkert SzóvivÅ‘je) két kiváló és tapasztalt szakember, tudományos, de egyben közérthetÅ‘ módon elmagyarázva, a megfelelÅ‘ helyére tette. Jelezték ezzel azt, hogy az állatjólét megvalósulása és a megfelelÅ‘ tartás esetén nem sérülnek az állatok jogai, életvitelük és életminÅ‘ségük.
A már hazánkban is a hisztériáig fokozódó reakciókat egy manipulált, rossz szögben elkészített fotó és valótlan állítások terjesztették a Nemzeti Nagycirkusz állatairól, elefántjairól. Azóta - de az esetet megelÅ‘zÅ‘leg is a szakemberek elÅ‘tt - teljesen megnyugtatóan tisztázódott, hogy az állatok tulajdonosa egy évtizedes tapasztalattal rendelkezÅ‘, nemzetközileg is ismert idomár, aki a mai kornak megfelelÅ‘en, pozitív megerÅ‘sítéssel készíti fel, a már cirkuszban született állatait az elÅ‘adásokra. Az említett cirkusz és hazánkban a cirkuszok legnagyobb többsége eleget tesz az ezzel kapcsolatos rendelkezésnek, elÅ‘írásoknak és normáknak, amikor megfelelÅ‘ játszó, sétáló és pihenÅ‘helyet biztosít az elÅ‘adások között és az utazások során az állatok részére. Több hektárnyi területen, szabadon tartott és magas színvonalon gondozott állatokról van szó. A cirkuszoknak az állatokra vonatkozóan folyamatos és rendszeres, magas szinten elvégzett széleskörű állatorvosi felügyelet alatt kell működniük, engedélyüket is csak így kaphatják meg.
Az ominózus eset azért különleges, mert maga az állatvédÅ‘ szervezet ismert szakembere gyÅ‘zÅ‘dött meg a helyszínen, személyesen arról, hogy a Nemzeti Nagycirkusz összes állata megfelelÅ‘ körülmények között tartott és jól táplált, kiváló kedélyállapotnak és egészségnek örvend.
Az eset felvet továbbá olyan kérdéseket is, hogy hová fogják elhelyezni azok az országok az állatokat, akik kitiltják Å‘ket a cirkuszból. Hiszen ezek az állatok már nem a vadonban születtek és a fajta természetes élÅ‘helyére már nem lehet Å‘ket visszatelepíteni, mert elpusztulnának. Hiszen az ember közelségében tudnak csak létezni és ebben az életformájukban érzik a legjobban magukat.
Tiszteletre méltó az a kiállás, amelyet az említett két szakember tudományos biztonsággal tett közé:az állatok kitiltátsa a cirkuszokból Magyarországon nem idÅ‘szerű, mivel minden engedéllyel működÅ‘ és a jogszabályi elÅ‘írásokat betartó állattartó mutatványos működése nem okoz kárt az állatjólét biztosításában, sÅ‘t általánosságban ez példaértékű hazánkban. Így semmi sem indokolja azt, hogy a közeljövÅ‘ben nálunk is hasonló döntés szülessen. mint Olaszországban a cirkuszi állatos számokkal kapcsolatban.
https://www.facebook.com/magyarnemzeticirkusz/videos/1553968857998254/
Itt térnék rá arra a sokakban gyakran szintén megfogalmazódó másik kérdés megválaszolására, hogy a kutyás produkcióknál, amikor egy bemutatócsoport vagy egy kutyás felvezetÅ‘ trükköket, speciális mozgásokat mutat be kutyájával nem káros, kellemetlen, sÅ‘t rossz-e ez a kutyus számára? Nem cirkuszi produkciót látunk-e, teszik fel a kérdést.
Mindenkit szeretnék megnyugtatni, hogy a kutyák a trükköket, a velük való foglalkozást játéknak, illetve munkafeladatnak veszik, így a legnagyobb örömmel hajtják végre. Mivel a kutyusok nevelése, képzése ma már szinte mindenhol un. pozitív megerÅ‘sítéssel történik, a feladatok betanítása közben és elvégzése után mindig jutalmazunk, illetve fizikai ráhatást még nem megfelelÅ‘ viselkedés esetén sem alkalmazunk, A helytelen viselkedést megfelelÅ‘ reakciókkal, határozottsággal, szóbeli nem tetszéssel, figyelemelvonással, un. hideg-meleg technikák alkalmazásával, stb. változtatjuk helyes magatartássá. Hasonlóan történik ez a következetes gyereknevelésnél. Ezért javasoljuk ifjú pároknak, hogy tanulják meg kutyájukat helyesen kezelni, mert ennek eredményeként késÅ‘bb a gyereknevelésben is sikeressé válnak. Egy jók képzett kutya egy 3 éves gyermek értelmi szintjén áll. (prof. Csányi Vilmos. MTA, biológus, etológus)
Visszatérve eredeti témánkhoz, a kutyákat különleges trükkökre, kivételes mozgásokra: pl.: két lábon járás, nagyobb akadály vagy free style ugrásokra tanítása során a megfelelÅ‘ fokozatosságot alkalmazzuk, nemhogy korlátozzuk Å‘ket, hanem teljesebbé tesszük az életüket, különösen a városokban, ahol a hobby kutyázás egyre népszerűbb. Magyarországon regisztráltan 2,5 millió kutya él. Összességében legalább 3 millió, amely számmal az európai elsÅ‘k vagyunk a lakosság számához viszonyítva. (Autóból hazánkban 3,5 millió db van.)
A kutyák örömmel és jókedvűen hajtják végre a számukra játékos feladatokat és sok esetben önmaguktól ajánlják fel, hogy dicséretben vagy jutalomban részesüljenek. A megfelelÅ‘ bemelegítést követÅ‘en még a legbonyolultabb erÅ‘t és ügyességet kívánó trükkök is az ebek jólétét szolgálják, mert erÅ‘sítik fizikumukat, valamint mentálisan és fizikailag is elfáradnak a feladatok elvégzését követÅ‘en. Így a mondásnak is eleget tudunk tenni. "A fáradt kutya a jó kutya." Nincs ezek után szükség pásztorkodásra, vadászatra, és egyéb a kutyának természetes munkavégzésre, mert a városban, de sokszor vidéken sincs erre lehetÅ‘ség. A nyájat a feladatokkal, trükkökkel, labdával, az apportírozással a vadászat élményét és megélését tudjuk kiváltani.
A válaszom tehát: a kutyákkal való trükközés, sportolás, produkciók jelentÅ‘sen javítják a kutyák kedélyállapotát, hozzájárulnak jó közérzetük és fizikumuk megtartásához, valamint harmonikus és szoros kötÅ‘dés alakul ki a gazdájukhoz, amelynek eredményeként a környezettudatos élet és az egészségmegÅ‘rzés, betegségmegelÅ‘zés is nagyon nagy szerepet kap.
Bátran taníts trükköt kutyádnak, ebben egyesületünk is örömmel segít a különbözÅ‘ foglalkozásokon, képzéseken és országosan népszerű bemutatócsoportunk fellépései alkalmával.
https://www.youtube.com/watch?v=5me5bLSU1E4
https://www.youtube.com/watch?v=yFUgY7DadY8&t=8s
Bálint András, alelnök